Kategorie

Miasto Bielawa

kosciol-wnmp Kościół Parafialny Wniebowzięcia NMP

pierwsze informacje o kościele pochodzą z roku 1288. Był on budowlą jednonawową, w swej przedniej części sklepioną. Wieża została zbudowana w 1519 r. i pokryta blachą miedzianą. Na wieży znajdowały się cztery dzwony oraz zegar. Kościół posiadał pierwotnie trzy ołtarze, ale do XVII w. zachował się tylko główny z figurą Matki Boskiej. Zabytkowym elementem wyposażenia była chrzcielnica wykonana w swej górnej części z drewna, a także drewniana ambona. Ponieważ kościół groził zawaleniem, w roku 1866 został rozebrany. Uroczyste położenie kamienia węgielnego pod nowy kościół, zaprojektowany przez A. Langera z Wrocławia, nastąpiło 14 kwietnia 1868 r., a budowę zakończono 15 listopada 1876. Kościół wykonano z czerwonej cegły, ozdabiając go od wschodu wieżą o wysokości 101 m – trzecią co do wielkości w Polsce.

kosciol-bozego-ciala Kościół p.w. Bożego Ciała plac Kościelny

dawny ewangelicki, zbudowany został w 1743 r. Na początku był bardzo prosty i skromny, bez wieży, bez dzwonów i organów. Wieże dobudowano dopiero w 100 rocznicę powstania świątyni. Ze względu na zły stan techniczny kościół został zrekonstruowany w latach
1878 – 1880. Wzniesiony został z czerwonej cegły. Na zewnętrznym gzymsie umieszczono wyobrażenia różnych zwierząt, mających obrazować 148 psalm. We wnętrzu zwraca uwagę niezwykle kunsztowna konstrukcja drewnianego stropu oraz obszerne dwukondygnacyjne balkony dla wiernych.

Możliwość komentowania została wyłączona.