Kategorie

Przerzeczyn Zdrój

Przerzeczyn Zdrój to niewielka miejscowość uzdrowiskowa w gminie Niemcza, niedaleko której znajdują się źródła Ślęzy. Chociaż pierwsza wzmianka o Przerzeczynie pochodzi już z 1247 roku, to znany stał się po 1802 roku, kiedy to odkryto tu dwa źródła wód mineralnych: siarczkowego i żelazistego. W 1822 roku powstał tu Dom Zdrojowy.Wskazania lecznicze w uzdrowisku to: choroba zwyrodnieniowa stawów, choroby reumatyczne, nerwobóle, choroby górnych dróg oddechowych. Legendarnymi założycielami wsi byli Dzierżkowie, mocno związani z dworem książęcym, a nazwa miejscowości brzmiała „Przyrzyce”. Kolejnymi właścicielami była rodzina von Nimitz, następnie rodzina von Pfeil. W XV wieku, wieś została podzielona miedzy dwóch braci, wynikiem czego powstał Górny i Dolny Przerzeczyn. Będąc tam warto odwiedzić kościół parafialny NMP Królowej Polski oraz pałac w Dolnym Przerzeczynie.

przerzeczyn-kosciol-1 przerzeczyn-kosciol Kościół NMP Królowej Polski, wcześniej św. Mikołaja wzmiankowany był już w 1279 r. Obecny wzniesiony został w pocz. XIV w., przebudowany i powiększony o prezbiterium i kaplice w XVIII w. a dość gruntownie odrestaurowany w XIX w.. Jest to kościół gotycki, orientowany, jednonawowy z wieżą od zachodu, zakrystią od północy i ośmioboczną kaplicą od południa. Niezwykle interesujące jest zachowane wyposażenie świątyni . Wewnątrz nadal można podziwiać m.in. manierystyczny ołtarz główny i emporę z ok. 1630 r., barokową ambonę z rzeźbami Ewangelistów, rzeźby i plafon ze scenami Sądu Ostatecznego i Ofiary Abrahama z ok. 1680. Ciekawostką są również barokowe tzw. Wielkie Organy (1715-1720) i rokokowe Małe Organy (1770).
W ściany kościoła, mur otaczający cmentarz i sąsiadujące z kościołem zabytki wmurowano liczne pomniki nagrobne i epitafia szlacheckie m. in. rodziny Nimitzów, Seidlitzów. przerzeczynkosciolepitafia Najstarszy to XIV-wieczna tablica z uproszczonym pierwowzorem herbu rodziny Pfeilów a najmłodszy – nagrobek Teresy i Adolfa Oheimbów z 1844 r. Licznie zachowały się pomniki przedstawiające niemowlęta w powijakach co prawdopodobnie świadczą o wysokiej śmiertelności dzieci na Śląsku przed 300-400 laty. Epitafia znajdują się w rejestrze zabytków. Ciekawostką jest fakt przebywania w dolinie Ślęży pierwszego polskiego lekarza i pustelnika- św. Andrzeja Świerada. Prowadził on przejściowo działalność misyjną.

przerzeczynkosciolepitafia1

przerzeczyn-palac Pałac
Pierwszy pałac w Dolnym Przerzeczynie wzniesiono w 1607 roku jako konstrukcję ryglową, a następnie przebudowano na przełomie XVIII i XIX w. Obecnie na miejscu dawnego pałacu zburzonego w 1907 roku wznosi się reprezentacyjna willa o rozbudowanej bryle. Otoczona jest parkiem, który na pocz. XX w. przybrał charakter angielski. Znaczna część drzewostanu stanowi dziś cenny zabytek. Są to m. in.: cisy, dęby szypulkowe, buki purpurolistne. Wśród nowszych nasadzeń wyróżnić można: limby, sosny czarne, jałowce chińskie. Ostatnimi właścicielami pałacu byli Erich von Pfeil oraz Ewa von Salza.

Możliwość komentowania została wyłączona.